СТВОРЕННЯ І РОЗВИТОК ДП НАУКОВО-ВИРОБНИЧОГО КОМПЛЕКСУ “ФОТОПРИЛАД”

previous arrow
next arrow
Shadow
Slider

Науково-виробничий комплекс “Фотоприлад” (раніше – завод “Фотоприлад”) виробничу діяльність розпочав з 1962 року на площах артілі “Перемога” м.Черкаси.

Завод “Фотоприлад” випускав вироби, виготовлення яких було передано з інших підприємств галузі і, зокрема, заводу “Арсенал”.

В 1965 році для організації власних розробок у складі заводу “Фотоприлад” було створене спеціальне конструкторське бюро.

На початку 70-х років завод “Фотоприлад” став головним підприємством в СРСР по розробці і виробництву приладів хіміко-фотографічної обробки, сушки і дешифрування аерофотоматеріалів. На підприємстві розроблено і виготовлено лінійку приладів і машин для хіміко-фотографічної обробки і дешифрування аерофотоматеріалів, в тому числі і виробів  для космічного призначення: “Свет”, “Раккорд”, “Топаз” та інші, які були використані на космічних кораблях для досліджень.

З 1972р. розпочався період розвитку підприємства в напрямку розробки і виготовлення виробів точної механіки, оптико-механіки і оптико-електроніки спеціального призначення – гірокомпас 1Г-25 для визначення істинного азимуту, прицільні комплекси для самохідних артилерійських установок ПГ-2, ПГ-4.

В 1974 році на базі спеціального конструкторського бюро заводу було організоване Центральне конструкторське бюро “Сокіл” з дослідним виробництвом.

З 1976р. було розгорнуто серійне виробництво апаратури керування 9С475, призначеної для управління керованим снарядом вертольота МИ-24.

Завдяки випуску виробів нового напрямку (1Г-25, 9С475, ПГ-2, ПГ-4) організоване оптичне виробництво з технологічними переділами: механічної, хімічної, фізичної обробки оптичного скла та освоєні технічні процеси точного оптико-електронного машинобудування електронно-променевого зварювання, впроваджені станки з ЧПУ, що в цілому створило базу для подальшого розвитку прицільних комплексів.

На початку 80-х років  розроблені та впроваджені у серійне виробництво вироби для МВС: мікроскоп порівняння МС-1, установка репродукційна РЕУС-1, які експлуатуються і на сьогодні.

В 90-х роках “Фотоприлад” створив новий напрямок свого розвитку, здійснена  розробка та впровадження у серійне виробництво медичної техніки. Спільно з Одеським інститутом очних хвороб і тканинної терапії ім.Філатова,  розроблено і освоєно у виробництві ряд офтальмологічних приладів для проведення діагностики і лікування хвороби ока: “Стимул” – для лікування амбліопії, “Алькор” – для лікування центральної дистрофії сітківки ока, прилад ФК-30 – для фотографування очного дна та інші (лабораторні    прилади        для медицини:    парафінонагрівач, негатоскоп, дистилятор).

В 1994 році на базі заводу “Фотоприлад” і ЦКБ “Сокіл” було організовано Державне підприємство Науково-виробничий комплекс “Фотоприлад”.

В 1995 році до складу ДП Науково-виробничого комплексу “Фотоприлад”, приєднано СКБ “Стріла”.

В 1996 – 1998р.р. здійснена модернізація та освоєні у серійному виробництві і успішно випробувані танкові прицільні комплекси з використанням лазерної і мікропроцесорної техніки 1А43, 1Г46, ПНК-4С, ТО1-КО1.

З 1999 року система керування вогнем танків Т80-УД , Т-84 обладнана прицільними комплексами, виготовленими на підприємстві, що дозволило виконати експортний контракт, а також оснастити ними танк Т-84 (БМ  “Оплот”), Т-64 (БМ  “Булат”) для ЗС України.

Науково-виробничий комплекс “Фотоприлад” визначено головним з питань науково-технічного забезпечення за напрямком: “Розробка прицільних комплексів для бронетанкової техніки”.

Спільно з партнерами, підприємством розроблені і освоєні у виробництві сучасні танкові тепловізійні прицільні комплекси “Буран-Матіс”, “Буран-Катрін”, “Буран-Т” ПНК-6, КПСВ, ПТТ-2, ПТТ-5 вироби 1Г46, ПНК-4, ОНБ-300, ТДМ, ТКН-3М, ТКН-3ТП та ТХП, ОП, ПК-1М, ТР-4У.

Незважаючи на всі труднощі,ДП НВК ”Фотоприлад” зберіг  науковий потенціал. НДДКР, що виконуються, відповідають сучасному технічному рівню. 85 відсотків нових розробок захищаються власними патентами на винаходи.

За час існування ДП НВК “Фотоприлад” виконано більше 700 НДДКР , отримано більш як 400 охоронних документів на об’єкти промислової власності. а вироби неодноразово відзначалися медалями і дипломами міжнародних виставок.

Спеціалісти ДП НВК “Фотоприлад” є лауреатами  Державних премій України в галузі науки і техніки та нагороджені урядовими нагородами.

Сьогодні ДП НВК “Фотоприлад” – це підприємство де працюють близько 650 працівників, розташоване на 2-х промислових майданчиках загальною площею 210 тисяч квадратних метрів з конструкторським бюро “Сокіл”, що дає можливість вести розробку виробів, виготовлення дослідних зразків, їх випробуваня і серійне виготовлення в єдиному оптимальному циклі.